افشای هویت بزرگترین مجرمان سایبری جهان

(FBI) برای کسانی که نشانی از این افراد ارائه دهند جایزه 3/4 میلیون دلاری در نظر گرفته است!
افشای هویت بزرگترین مجرمان سایبری جهان از بوگاچف تا فرهان ارشد و نور عزیزالدین!

البته این مرکز توضیح داد که از همه مهم‌تر به دنبال یک هکر روسی موسوم به «میخاییلویچ بوگاچف» می‌گردد و او را خطرناک‌تر از تمام مجرمان سایبری جهان می‌داند.

گفتنی است بوگاچف به تنهایی ۳ میلیون دلار از جایزه مذکور را به خود اختصاص داده است و به دلیل ساخت بوت‌نت خطرناک Gameover Zeus، این روزها بزرگترین مجرم سایبری جهان شناخته می‌شود.

«نیکولا پوپسکو» هکر رومانیایی هم جایزه یک میلیون دلاری دارد و مابقی مجرمان سایبری بزرگ جهان با جوایز ۵۰ تا ۱۰۰ هزار دلاری در گوشه‌ای پنهان شده‌اند و FBI سعی کرده است با در نظر گرفتن این جوایز بزرگ از مردم کمک بگیرد.

بوگاچف که پیش‌تر با نام‌های مستعار Lucky۱۲۳۴۵،‌ Pollingsoon و Slavic عملیات‌های هکری خود را به انجام رسانده بود، خطرناک‌ترین بوت‌نت جهان یعنی Zeus را ساخته است این بدافزار تمام رایانه‌های ویندوزی جهان را مورد هدف قرار می‌دهد و براحتی رمز عبور مربوط به حساب‌های بانکی آنلاین و دیگر اطلاعات شخصی را سرقت می‌کند.

اداره پیگیری جرایم سایبری در پلیس FBI اعلام کرد این بوت‌نت که مانند یک باج‌افزار فعالیت می‌کند، تاکنون بیش از یک میلیون دستگاه رایانه شخصی را از کار انداخته و از این طریق بیش از ۱۰۰ میلیون دلار سرقت کرده است که البته در این سرقت‌ها بسیاری از سازمان‌های جهانی هم آسیب دیده‌اند.

پنج مجرم سایبری جدید

پلیس FBI در لیستی که به تازگی منتشر کرده است، نام پنج هکر جدید را هم به لیست بزرگترین مجرمان سایبری تحت تعقیب خود اضافه کرد تا در مجموع ۱۰ نفر به عنوان بزرگ‌ترین خلافکاران اینترنتی جهان توسط این مرکز معرفی شوند.

یکی از این هکرها مردی است که در عملیات‌های سایبری فراوانی در امریکا و دیگر کشورهای جهان حضور داشته است و بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که تاکنون صدها هزار نفر طعمه او شده‌اند و ده‌ها میلیون دلار را نیز روی اینترنت سرقت کرده است.

«ریچارد مک‌فیلی» مدیر مرکز جرایم سایبری FBI گفت: «فراریانی که ما در سراسر جهان به دنبال آنها می‌گردیم هزاران کاربر عادی و سازمانی را مورد هدف قرار دادند و از آنها صدها میلیون دلار سرقت کردند. این افراد بسیار خطرناک هستند و اگر دستگیر نشوند، فجایع بزرگتری را رقم می‌زنند. جرایم سایبری نگران‌کننده‌ترین نوع تخلفات در سراسر جهان هستند و سازمان پلیس FBI در هیچ بخشی تا این اندازه مستأصل نشده است».

لیست ۱۰ نفری خطرناک‌ترین مجرمان سایبری جهان که FBI آنها را تحت تعقیب قرار داده است دو جوان پاکستانی با نام‌های «فرهان ارشد» و «نور عزیزالدین» را هم شامل می‌شود.

این دو نفر بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ میلادی با هک کردن سیستم‌های مخابراتی بین‌المللی موفق شدند بیش از ۵۰ میلیون دلار سرقت کنند و البته در طول سه سال گذشته هیچ ردی از خود برجا نگذاشته‌اند.

«کارلوس پِرِز-ملارا» از کشور السالوادور تبهکار دیگری است که با بسیاری از پرونده‌های سایبری بزرگ در ارتباط بوده است. او فعالیت خود را با یک سایت اینترنتی آغاز کرد که به کاربران امکان می‌دهد از طریق آن فعالیت اطرافیان خود را در طول روز زیر نظر بگیرند.

اما این سایت اینترنتی بدون اطلاع کاربر روی رایانه او بدافزار نصب می‌کرد و به هکرها امکان می‌دهد تمام اطلاعات شخصی را سرقت کنند و در زمان مناسب کنترل حساب بانکی او را در اختیار بگیرند.

«آندری نابیلوویچ» که ملیت سوریه‌ای دارد در انتشار گسترده بدافزار Operation Ghost Click نقش داشت و بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱ میلادی توانست در مجموع بیش از ۴ میلیون کاربر را در ۱۰۰ کشور جهان هک کند و اطلاعات شخصی و مهم آنها را در اختیار بگیرد.

«الکسی بِلان» هکری با ملیت روسی که نام او در لیست ۱۰ مجرم سایبری تحت تعقیب FBI وجود دارد، بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳ میلادی توانست سه شرکت بزرگ امریکایی را به طور کامل هک کند و تمام اطلاعات آنها را از روی سرور مرکزی پاک کند.

مک‌فیلی در مورد این افراد توضیح داد: «با توجه به اینکه جرایم سایبری هیچ گونه مرز جغرافیایی را نمی‌شناسد، مجرمان سایبری فکر می‌کنند که براحتی می‌توانند در یک نقطه از کره خاکی فعالیت‌های خود را انجام دهند و پس از گذشت مدتی براحتی پنهان شوند. ولی ما از همکاران بین‌المللی خود استفاده می‌کنیم و با انتشار تبلیغات گسترده بزودی تمام ۱۰ نفری را که در این لیست حضور دارند دستگیر می‌کنیم».

دنیای سایبری گانگستری

جایزه بیش از ۱۰۰ هزار دلار برای اطلاعات در مورد یکی از این افراد نشان می‌دهد که FBI تا چه‌اندازه در مورد جرایم سایبری نگران است و تلاش می‌کند هر چه سریع‌تر مجرمان سایبری بزرگ را دستگیر کند.

مک‌فیلی در این خصوص می‌گوید: «سازمان پلیس FBI در تاریخ فعالیت‌های خود از مردم عادی کمک‌های فراوان گرفته تا بتواند مجرمان را شناسایی و دستگیر کند. فضای گانگستری چند دهه قبل ایجاب می‌کرد که ما بررسی‌های گسترده را انجام دهیم و از مراکز پلیس در سراسر جهان کمک بگیریم تا متخلفان را شناسایی کنیم.

اما این فضای گانگستری هم‌اکنون وارد عرصه سایبری شده و کار ما را دشوار کرده است. متخلفان در بیشتر مواقع هیچ ردی از خود برجا نمی‌گذارند و پس از انجام عملیات‌های بزرگ،‌ براحتی موقعیت فیزیکی خود را تغییر می‌دهند تا امکان ردیابی سیستم‌های آنها وجود نداشته باشد.
همین مسأله باعث می‌شود تا ما همکاری‌های گسترده‌تری را با مراکز پلیس سراسر جهان انجام دهیم».

در نتیجه این همکاری‌ها، مقامات پاکستان چند روز قبل اعلام کردند دو تبهکار سایبری را که اینترپل و FBI چندین سال در تعقیب آنها بودند دستگیر کردند و احتمال می‌دهند که این دو فرد «فرهان ارشد» و «نور عزیزالدین» باشند.

«میرمظهر جبار» از فرماندهان «آژانس فدرال تعقیبات قضایی پاکستان» در بیانیه‌ای که منتشر کرد توضیح داد که دو فرد مذکور را در کراچی دستگیر کرده است و هم‌اکنون در حال انجام بازجویی است.

اگرچه هنوز هیچ گونه تأیید از سوی FBI انجام نشده است، اما پلیس پاکستان می‌گوید دو فردی را که بزرگترین تبهکاران سایبری جهان محسوب می‌شدند و نام آنها در لیست افراد تحت تعقیب FBI موجود بود دستگیر کرده است.

البته به طور همزمان سه فرد دیگر با نام‌های مشابه در پاکستان دستگیر شده‌اند و پلیس در حال انجام بررسی‌های تکمیلی است تا مشخص شود کدام یک از آنها سرقت ۵۰ میلیون دلاری را انجام دادند.

به دنبال افزایش نگرانی از حملات سایبری و ناتوانی سیستم‌های کنونی برای محافظت از کاربران، سالانه به طور میانگین یک تریلیون دلار برای برقراری امنیت سایبری در سراسر جهان هزینه می‌شود و با وجود این، سازمان FBI همچنان اعتراف می‌کند که هکرها ده‌ها قدم جلوتر از تمام شرکت‌های امنیتی و مراکز پلیس حرکت می‌کنند.

اگر فرآیند حملات سایبری به همین صورت دنبال شود و اقدامات پیشگیرانه تقویت نشود، خسارات ناشی از این اتفاقات تا پایان سال ۲۰۱۵ میلادی به بیش از ۶/۳ تریلیون دلار خواهد رسید و اثرات ناشی از این خسارات بزرگ تا سال ۲۰۲۰ باقی خواهد ماند.

به طور میانگین گفته می‌شود که در هر سال حدود ۱۴۰ میلیارد دلار طی عملیات سایبری از کشور امریکا سرقت می‌شود که این رقم در گستره جهانی به حدود ۳۰۰ میلیارد دلار می‌رسد. این روند همچنان رو به افزایش است و FBI امیدوار است که با دستگیری ۱۰ مجرم سایبری بزرگ حداقل جلوی پیشرفت آن را بگیرد.

 

درباره ما

KEYIRAN فروشگاه تخصصی فروش آنتی ویروس و لایسنس‌های اورجینال، در زمینه فروش آنتی ویروس خانگی و فروش آنتی ویروس تحت شبکه (سازمانی، شرکتی) است. کارشناس فروش و پشتیبانی فنی ما با داشتن دانش به روز در زمینه رایانه‌های شخصی، امنیت شبکه و محافظت کاربران در برابر نرم افزار‌های مخرب، شما را در انتخاب بهتر‌ین آنتی ویروس یاری می‌کنند. ما به شما اطمینان می‌دهیم بهتر‌ین راه حل‌های امنیتی و آنتی ویروس‌های اورجینال را، با قیمت رقابتی خریداری نمایید. KEYIRAN بهتر‌ین مکان برای خرید آنتی ویروس به صورت آنلاین است. دریافت بهتر‌ین قیمت و تخفیف برای خرید آنتی ویروس‌های خانگی و خرید آنتی ویروس‌های تحت شبکه نظیر آنتی ویروس کسپرسکی Kaspersky، آنتی ویروس بیت دیفندر Bitdefender، آنتی ویروس نورتون Norton، آنتی ویروس ایست نود32 - ESET nod32، آنتی ویروس مک آفی McAfee، آنتی ویروس آویرا Avira، آنتی ویروس آواست Avast، آنتی ویروس تراست پورت TrustPort و دیگر آنتی ویروس‌ها است. ما تضمین می‌کنیم که تمامی آنتی ویروس‌ها و لایسنس‌های مایکروسافت Microsoft نظیر ویندوز Windows و آفیس Office اورجینال و برای فعال‌سازی محصول اصلی است و به طور کامل توسط سازنده پشتیبانی می‌شود. KEYIRAN نمایندگی رسمی فروش آنتی ویروس کسپرسکی، ESET و مایکروسافت در خاورمیانه و ایران است، به همین دلیل با خیال راحت و آسوده می‌توانید به اصالت محصولات ما تکیه کنید. KEYIRAN دارای نماد اعتماد الکترونیکی از مرکز توسعه تجارت الکترونیکی (وزارت صنعت، معدن و تجارت)، دارای نماد از ستاد ساماندهی پایگاه‌های اینترنتی (مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) است.

نماد اعتماد الکترونیکی